Az ételallergia világszerte egyre több embert érintő egészségügyi probléma, mely jelentős hatással van az érintettek mindennapi életére. Az ételekkel való interakció során kialakuló allergiás reakciók komoly egészségügyi kockázatokat jelenthetnek.
Az ételallergia alapja a specifikus immunrendszeri válasz, amely abnormális reakciókat vált ki bizonyos ételekre. Ez a válasz aktiválódik, amikor a szervezet bizonyos ételeket idegen és ártalmasnak azonosít. Az immunrendszer ekkor immunglobulin E (IgE) antitesteket termel, melyek felismerik az élelmiszerallergéneket és gyulladáskeltő vegyületek, mint a hisztamin felszabadulását idézik elő, ami széleskörű allergiás tüneteket okoz.
Az ételallergia tünetei változatosak és személyenként eltérőek lehetnek:
Bőrreakciók
Az egyik leggyakoribb tünetcsoport, amely magában foglalja a csalánkiütést, ekcémát, és angioödémát (súlyos duzzanat, különösen az ajkakon, a szem körül és az arc egyéb részein). Ezek a reakciók viszketéssel és bőrpírral járhatnak, és gyakran az első jelei az allergiás reakciónak.
Emésztőrendszeri tünetek
Az emésztőrendszeri tünetek közé tartozhat a hasi fájdalom, hányás, hasmenés, és gyomor-bélrendszeri görcsök.
Légzési nehézségek
Ételallergia esetén előfordulhatnak légzési problémák is, mint az asztma, orrdugulás, tüsszentés, és nehézlégzés. A hisztamin, valamint más gyulladásos mediátorok a légutak simaizomzatának összehúzódását okozhatják, ami szűkíti a légutakat és megnehezíti a légzést. A hisztamin hozzájárul továbbá a nyálkahártya duzzanatához és a nyálkahártya túlzott nyáktermeléséhez, ami további akadályt jelent a légáramlás számára.
Anafilaxia
A legkomolyabb és potenciálisan életveszélyes reakció az anafilaxia, amely egy súlyos, egész testet érintő allergiás reakció. Jellemző tünetei közé tartozik a súlyos légzési nehézség, vérnyomásesés, szapora szívverés, eszméletvesztés. Súlyos esetben halál is bekövetkezhet. Az anafilaxiás reakciót azonnali orvosi beavatkozásnak kell követnie, gyakran epinefrin (adrenalin) injekció formájában.
Egyéb tünetek
Egyes esetekben más tünetek is megjelenhetnek, mint például a szédülés, alacsony vérnyomás, és fejfájás, amelyek szintén kapcsolódhatnak az ételallergiás reakcióhoz.
Fontos megjegyezni, hogy az ételallergiás tünetek megjelenése nagymértékben függ az érintett személy egyéni érzékenységétől, valamint attól, hogy mennyi és milyen típusú allergént fogyasztott. Az ételallergia diagnosztizálása és kezelése szakorvosi felügyeletet igényel, hogy megfelelően kezeljék a tüneteket és minimalizálják az allergiás reakciók kockázatát.
Gyógyszeres kezelés
Az allergiás reakciók enyhítésére szolgáló gyógyszerek közé tartoznak az antihisztaminok, amelyek segíthetnek a bőrreakciók és a nyálkahártya-duzzanat csökkentésében, valamint a kortikoszteroidok, amelyek a gyulladásos választ csökkenthetik. Súlyos reakciók, például anafilaxia esetén az epinefrin (adrenalin) az elsődleges sürgősségi kezelés, amely azonnal alkalmazandó.
Immunterápia
Bizonyos esetekben az orvosok immunterápiát javasolhatnak, amely fokozatosan növeli a szervezet toleranciáját az allergén iránt. Ez a kezelési forma leggyakrabban légúti allergének esetében alkalmazott, de egyes élelmiszer-allergiák, például a mogyoróallergia kezelésére is kísérleteznek vele.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozás jegyzék
Sicherer, S. H., & Sampson, H. A. (2018). "Food allergy: A review and update on epidemiology, pathogenesis, diagnosis, prevention, and management." Journal of Allergy and Clinical Immunology, 141(1), 41-58.
American College of Allergy, Asthma & Immunology.Food allergy overview. Reviewed for accuracy June 28, 2023. Food Allergies | Causes, Symptoms & Treatment | ACAAI Public Website
NHS. Food allergy. Last reviewed: 05 January 2023 Food allergy - NHS (www.nhs.uk)
ASCIA. Food Allergy. Webpage updated February 2024 Food allergy - Australasian Society of Clinical Immunology and Allergy (ASCIA)
Cleveland Clinic. Food Allergies. Last reviewed by a Cleveland Clinic medical professional on 03/24/2021. Food Allergies: Symptoms, Treatments (clevelandclinic.org)